.
 
 
 
 

Nasza sonda

W tym roku na pewno przyjdę na koncert:
PAIHIVO
Trzy Gitary
Ęzibaba
BASS
inne...

Konkurs wianków świętojańskich

Zapraszamy wszystkie dziewczęta do wzięcia udziału w konkursie na najpiękniejszy wianek świętojański. Swój udział można zgłaszać w punkcie informacyjnym w trakcie trwania imprezy tj. dnia 26.06.2010 roku. Wianki, jak każdego roku, zgodnie z tradycją, zostaną puszczane na wodę...
Noc Świętojańska dla wielu dziewcząt była szansą na zdobycie ukochanego. Niegdyś kojarzenie małżeństw należało do głowy rodu. Wiele dziewcząt pragnęło uniknąć zwyczajowej formy dobierania partnerów. Noc świętojańska była jedyną okazją. Młode niewiasty plotły wianki z kwiatów i magicznych ziół, wpinały w nie płonące łuczywo i w zbiorowej ceremonii ze śpiewem i tańcem powierzały wianki falom rzek i strumieni. Trochę poniżej czekali już chłopcy, którzy - czy to w tajemnym porozumieniu z dziewczętami, czy też liczący po prostu na łut szczęścia - próbowali wyłapywać wianki. Każdy, któremu się to udało, wracał do świętującej gromady, by zidentyfikować właścicielkę wyłowionej zdobyczy. W ten sposób dobrani młodzi mogli kojarzyć się w pary bez obrazy obyczaju, nie narażając się na złośliwe komentarze czy drwiny. Owej nocy przyzwalano im nawet na wspólne oddalenie się od zbiorowiska i samotny spacer po lesie...
Przy okazji rzeczonego spaceru młode dziewczęta i młodzi chłopcy poszukiwali na mokradłach kwiatu paproci, wróżącego pomyślny los. O świcie powracali do wciąż płonących ognisk, by przepasawszy się bylicą, trzymając się za dłonie, przeskoczyć przez płomienie. Skok ów kończył obrządek przechodzenia przez wodę i ogień, i w tym jednym dniu w roku swojego czasu stanowił podobnie rytuał zawarcia małżeństwa. (wikipedia)

Regulamin konkursu wianków

1. Prawo uczestnictwa w konkursie mają dziewczęta.
2. Wianki będą oceniane w dwóch kategoriach:
- dziewczęta szkoły podstawowej
- dziewczęta szkół ponadgimnazjalnych
3. Wianek powinien być wykonany z ziół.
4. Podstawowym zielem, który powinien się znaleźć w wianku jako główny jego składnik jest bylica.
5. Każdy wianek powinien zawierać następujące zioła: bylicę, dziurawiec, kończynę, krwawnik, miętę, rumianek i kwiat dzikiego bzu.
6. Dobór materiałów i kompozycja splotu dowolna.
7. Zgłoszenie uczestnictwa w konkursie należy dokonać w biurze organizacyjnym.
8. Ponadto uczestnicy będą mieli możliwość i prawo wystąpienia poza konkursem.

Pełny regulamin konkursu zobacz | pobierz

Znasz legendę?

Z wiankiem związana jest legenda o biednej dziewczynie o imieniu Jadwiga mieszkającej w Piasecznie oraz o Antonim, który był synem bogatego młynarza ze Starego Węglińca. Stary młynarz z powodu swojego wieku nie mógł już dłużej zajmować się młynem, więc obowiązki spadły na syna. Zaczął więc młody Antoni szukać dla siebie żony. A ponieważ wszystkim w całej okolicy dobrze było wiadomo, że potrzebuje on dobrej gospodyni, dziewczęta zaczęły zabiegać o jego względy, nie wiedząc nic o tym, że on już dawno w swoim sercu rozstrzygnął: był zakochany w Jadwidze! Ale czy będą razem?

Zobacz całą treść legendy


 

W ubiegłym roku...


Dziewczęta w asyście wojów słowiańskich,
udają się na pomost, aby powierzyć swoje
wianki strumieniom rzeki Mała Czarna...tym samym tradycji stało się zadość...wianki odpłynęły... Czy komuś udało się
je wyłowić? Tego niestety nie wiemy!


W tym roku będzie równie ciekawie!
Zapraszamy! 

Patronat medialny i prasowy imprezy:

Copyright © 2005-2011 by TPSW | stronę wspiera serwis www.starywegliniec.pl